7 didžiausios psichologinės kliūtys mokantis užsienio kalbų. Kaip jas įveikti?

Vyresnio amžiaus "Kolibrio metodo" studentas

Tikriausiai pastebėjai, kad mokantis naujos užsienio kalbos, praktiškai visuomet tenka susidurti su įvairiomis kliūtimis trukdančiomis pasiekti užsibrėžtą tikslą. Pasirodo, kad su tokiomis pačiomis problemomis visame pasaulyje susiduria milijonai žmonių. Maža to, absoliuti dauguma šių kliūčių yra psichologinės kilmės ir universalios.

Pasirodo, kad norėdami išmokti naujos užsienio kalbos, praktiškai visi mes be išimties susiduriame su viena ar keliomis psichologinėmis problemomis išvardintomis žemiau:

 1. “Jaučiu stresą”.
 2. “Nepasitikiu savimi”.
 3. “Neturiu gabumų”.
 4. “Tai pernelyg sunki našta”.
 5. “Mano bloga atmintis”.
 6. “Išblėso motyvacija”.
 7. “Neturiu laiko”.

O kas dažniausiai nutinka susidūrus su šiomis kliūtimis?

Didžioji dauguma žmonių, jau po pirmo nesėkmingo bandymo išmokti užsienio kalbą, nusivilia savimi. O tie kurie pabando nesėkmingai kelis kartus, galiausiai tiesiog atima iš savęs bet kokią galimybę išmokti norimą užsienio kalbą.

Tačiau gera žinia yra ta, kad suprantant su kokiomis psichologinėmis problemomis tau teks susidurti, tu gali joms pasiruošti ir pašalinti kertines jų priežastis.

Tad kokios gi yra 7 didžiausios psichologinės problemos mokantis užsienio kalbų ir kaip neužlipti “ant to paties grėblio”?

PROBLEMA #1 – Stresas.

Tik pagalvok ar galėtum pasiruošti egzaminui, jeigu tau stipriai skaudėtų dantį ar galvą? Taip, kentėti tu galėtum, tačiau iš principo joks pasiruošimas tuo metu egzaminui nevyks.

Kodėl? Nes esi “streso” būklės, o jo metu tikrai nevyksta joks mokymasis.

Lygiai tas pats gyvenime… Jeigu mokantis užsienio kalbos jauti stresą, klausimas ko tuomet gali išmokti?

Tą puikiai iliustruoja trumpa kariškio Vytauto istorija…

Kaip žinia kariuomenėje tvarka griežta. Čia tu privalai vykdyti tai, kas tau įsakyta. Lietuvos kariuomenės karininkui Vytautui, kaip ir kitiems jo kolegoms, kasmet būtina kelti savo kvalifikaciją. Paskutinį kartą jam tai teko daryti anglų kalboje. Išankstinis žinių patikrinimo testas, praėjo “netikėtai lengvai”, todėl Vytautas buvo paskirtas tobulintis į tradicinius anglų kalbos kursus B2 lygiu.

Deja jau pirmoji mokymų diena pagal tradicinę anglų kalbos mokymų metodiką Vytautą stipriai išgąsdino. Jam viskas sekėsi labai sunkiai, lyginant su kitais.

Dar blogiau, Vytautas žinojo, kad jeigu savo darbe patikrinimo metu jis “neatitiks kvalifikacinių reikalavimų” jam gresia pažeminimas pareigose.

Ši mintis ir rūpestis dėl savo šeimos jį taip išgąsdino, kad jau pačių mokymų metu jo sveikata stipriai pašlijo ir jam prireikė profesionalios medikų pagalbos.

Iš šono tai atrodo visiškai nekalta situacija.. Tačiau paklausk savęs ar streso akivaizdoje tau nenutinka panašiai?

Todėl visų pirma turi išmokti suprasti tikrąsias savo streso priežastis ir jas suvaldyti. Tam privalai “tiesiog išeiti” iš susidariusios situacijos, arba išbandyti alternatyvias užsienio kalbų mokymo metodikas.

PROBLEMA #2 – Nepasitikėjimas savimi.

Nepasitikėjimas savimi yra antras pagal populiarumą veiksnys, stipriai trukdantis pasiekti norimą tikslą. Milijonai žmonių kenčia dėl to, nes vidinis balsas nuolat kartoja:

– Aš nesugebėsiu!

– Man per sunku!

– Aš per sena! ir t.t

Šį vidinį dialogą, nuo pat vaikystės mes patys sau kuriame, dar jį pastiprindami nuolatos iš išorinės aplinkos pasiekiančiais žodžiais: “Tu per mažas”, “Tai neįmanoma”, “Tu neturi talento” ir pan.

Tačiau blogiausia, kad visa tai mes nesąmoningai nešiojamės su savimi visą likusį gyvenimą ir savanoriškai kenčiame nuo “išmokto bejėgiškumo”.

Tačiau gera žinia, kad tu gali tiesiog pradėti ignoruoti tą vidinį balsą.

Pirmas dalykas ką turi padaryti – tiesiog “išjunk po velnių autopilotą” ir bent kartą gyvenime padaryk kažką kitaip! Tai pradžioje bus sunku ir sukels šoką, bei skausmą. Bet tik tai leis tau išeiti iš “komforto zonos” ir padės pagaliau suprasti, kokias vidines galimybes tu turi ir kaip save iki šiol stipriai riboji.

PROBLEMA #3 – “Aš neturiu gabumų”

Kažkodėl apie žmones kurie žino daugiau nei vieną užsienio kalbą mes dažnai kalbame, kad jie yra kažkuo ypatingi ar unikalūs. Tačiau leisk priminti tau vaikystę… Juk tuomet kiekvienas iš mūsų išmoko ne tik “sudėtingą” lietuvių kalbą, bet dar rusų, o gal ir lenkų vien tik būnant drauge su kiemo draugais.

Ar tam mums reikėjo ypatingų talentų?

Ne! Tiesiog kalbų mokymasis vyko labai natūraliai, be jokio streso ir to sumauto vidinio dialogo “ar aš išmoksiu?”

Iš tikro mokytis užsienio kalbų nesunku. Tai tik mūsų pačių susikurtas mitas. Ir jeigu tu sugebėsi savo kalbos mokymąsi paversti maloniu įpročiu, tai tik laiko klausimas, kada pasieksi išties džiuginančių rezultatų. Netiki? O tau ir nereikia tikėti tuo, tiesiog išbandyk!

PROBLEMA #4 – Pernelyg sunkios naštos pojūtis.

Kaip rodo daugiau nei 4.500 žmonių patirtis, kurie jau sudalyvavo “Kolibrio metodo” užsienio kalbų mokymų programoje, kiekvienas žmogus kuris ima mokytis naujos kalbos tradiciniu būdu, beveik visuomet viduje jaučia “alpinisto jausmą”. Jis pamato viršukalnę – kalbą, kurią nori išmokti ir bando jos mokytis.

Lipa, ropščiasi į kalną, bet dar kalno papėdėje supranta, kad jam neužteks jėgų ir laiko įveikti pasirinktą kelią.

Kodėl? Nes tuo metu žmogus tiesiog susiduria su negailestingai didele informacijos jūra. Kitaip tariant kalnas yra tiesiog per aukštas ir tai normali reakcija.

Štai geras “per aukšto kalno” pavyzdys iš gyvenimo…

Vos tik atėjęs į knygyną ir pamatęs storiausius žodynus bei sudėtingus užsienio kalbos gramatikos vadovėlius be paveikslėlių, žmogus natūraliai išsigąsta. Tuomet jis nusprendžia apsilankyti kursuose, tačiau ir čia nepalengvėja. Nes vieną dieną nejučia persmelkia mintis: “Nejaugi visa tai reikės man išmokti? Juk tai neįmanoma!”

DĖMESIO – PRAKTINIS PATARIMAS.

Niekuomet nesimokyk visko iš eilės!

Bet kurioje kalboje tau visų pirma reikia išmokti tai kas svarbiausia – spręsti kasdienines komunikacines užduotis. Todėl tuo tikslu jokiu būdu nesimokyk visų anglų ar kitos kalbos žodžių iš žodyno iš eilės. Geriau mokykis dažniausiai vartojamus žodžius ir juos sugrupuok temomis. Atsirink bet kurioje kalboje 500 populiariausių žodžių, kurie dengia apie 65% kalbos ir išmok juos. Kad mokytis būtų dar lengviau, užsirašyk atrinktus žodžius ant kortelių. Būtent taip yra mokoma “Kolibrio metodo” užsienio kalbų mokymosi programose.

Vokiečių kalbos dialogai ir kartoteka

“Kolibrio metodo” dialogai ir kartoteka

Dar svarbiau nuo pat pradžių “nelįsk į gilų gramatikos mišką”. Tai tave tik žlugdys. Pradžiai užteks išmokti asmenavimo ir tris laiko formas (praeitį, dabartį ir ateitį). Jas lengviausia mokytis iš specialiai tam paruoštų šabloninių gramatinių matricų. Jas gali pasidaryti savarankiškai, arba gauti “Kolibrio metodo” užsienio kalbų mokymuose.

Nežinai kaip greitai ir lengvai atsiminti didelį kiekį naujų užsienio kalbos žodžių ir kaip atsirinkti svarbiausius?

Gera žinia, kad visas šitas darbas jau padarytas už tave. Tau tiesiog reikėtų pasidomėti tau aktualiais “Kolibrio metodo” 7 d. trukmės užsienio kalbų mokymais:

PROBLEMA # 5 – Bloga atmintis.

Bloga atmintimi skundžiasi dažnas. Tai nuolat girdime iš žmonių, ateinančių į “Kolibrio metodo” mokymus.

Tam, kad patikrinti ar tai yra tiesa, kiekvieną kartą dalyvių paprašome atlikti nesudėtingą atminties patikrinimo testą.

Mokymų pradžioje pasiūlome išmokti žmonėms kelis, visiškai naujus užsienio kalbos žodžius tradiciškai. Kaip taisyklė 100% atvejų mechaninis kartojimas (“zubrinimas”) nieko gero neatneša. Nes taip veikia visų mūsų trumpalaikė atmintis.

Tačiau kai tik paprašome žmogaus papasakoti, ką jis veikė vakar, absoliučiai visi puikiai tai atsimena. Žmonės ima prisiminti kada jie atsikėlė, ką valgė, su kuo buvo susitikę, kur važiavo ir t.t

Tuomet mes žmonių klausiame – kur daugiau informacijos? Keliuose naujuose užsienio kalbos žodžiuose? Ar vakar dienos įvykių aprašyme?

Savaime aišku vakarykštėje dienoje. Nes ją žmogus atsimena, o kelių žodžių ne.

Klausimas kaip taip gali būti?

Problema ta, kad 99% žmonių nemoka naudotis savo atmintimi.

Būtent šio įgūdžio yra sėkmingai mokoma “Kolibrio metodo” užsienio kalbų mokymuose. Atmintį tiesiog reikia lavinti ir treniruoti.

PROBLEMA #6 – Motyvacija.

Tai išties labai skaudus klausimas. Nes motyvacija būna sąmoninga ir nesąmoninga. Pvz. jeigu užsienio kalbos tau reikia darbui, kelionėms, didesniam atlyginimui, bendravimui ir pan., tuomet tai yra sąmoninga motyvacija.

Deja sąmoninga motyvacija kažkuriame etape dažniausiai nustoja veikti. Žmogus vėl nieko nedaro. Todėl pasąmoninga motyvacija yra žymiai svarbesnė. Ji sukuria potraukį mokytis naujos užsienio kalbos per susidomėjimą, be klausimo, “kodėl man reikia mokytis užsienio kalbos”.

Tokią būseną tu neišvengiamai pajusi ir išsaugosi savyje mokantis užsienio kalbų “Kolibrio metodu”. Tačiau visuomet gali tai išpabandyti pasiekti ir savarankiškai.

PROBLEMA #7 – Laiko trūkumas.

Galiausiai paskutinė rimta problema – laiko trūkumas.

Visi mes suaugę žmonės, nuolat žaidžiame žaidimą: “aš neturiu laiko”.

Tačiau jeigu paskaičiuotum kiek laiko per dieną tu praleidi žiūrint TV, arba be tikslo naršant internete, pamatysi, kad tai tėra tik tavo susikurtas mitas.

Beje, o kas sakė, kad mokytis užsienio kalbos reikia ilgai?

Pv.z norint pradėti susikalbėti angliškai paprasčiausiomis temomis pilnai užtenka 7 mokymo dienų. O štai tobulinti savo kalbą galima jau visą likusį gyvenimą. Sutik, tai visiškai skirtingi dalykai.

REZIUME

Tikimės, kad tai ką ką tik sužinojai tau buvo naudinga. Tiesiog imk ir pritaikyk bent dalį to ir pamatysi kaip situacija ims keistis tavo naudai.

Ir atmink, kad viskas kas yra SUDĖTINGA TAU NEREIKALINGA, o viskas kas REIKALINGA YRA PAPRASTA.

Su geriausiais linkėjimais.

“Kolibrio metodo” mokymų komanda.

Patiko turinys? Nepamiršk juo pasidalinti su kitais soc.tinkluose!

Facebook atsiliepimai

2 komentarai

 1. Puikūs patarimai. Dėkoju Jūsų komandai ir linkiu sėkmės. Tikiuosi kada nors sudalyvauti Jūsų mokymuose. Šiuo metu dėl finansinių problemų negaliu sau to leisti.

  Tik norėčiau atkreipti dėmesį į vieną gramatinę klaidą, lietuvių kalboje reikia sakyti “ant to paties grėblio”, o ne “pačio”:)

  • Ačiū Jums labai Dalia už atsiliepimą ir pastebėtą klaidą. Ją ištaisėme ir labai džiaugiamės, kad mūsų patarimuose randate vertę. Tokį tikslą sau visuomet ir keliame.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *